Programs

Home > Program > Scientific Program

Scientific Program (as of July 7th)

Author name with a diamond is an Invited presentation or a special lecture.
Presenting/Corresponding Authors, if they are not the same.

Jul.20 (Sun) time Jul.21 (Mon) Jul.22 (Tue) Jul.23 (Wed) Jul.24 (Thu) Jul.25 (Fri)
9:00







10:30
Session-1 (chair: K. Nishiyama)
Opening
(O. Shimomura / Y. Hatano / Y. Yano)
I-1 S. Nagamiya (J-PARC, Japan)

Yamazaki Prize Lecture
I-2 E. Morenzoni (PSI, Switzerland)
-11:00
Session-5 (chair: T.N. Mamedov)
Hydrogen isotopes
I-5 C.G. Van de Walle (UCSB, USA)
O-14 R.L. Lichti (Texas Tech. U, USA)
O-15 K. Shimomura (KEK, Japan)
O-16 V.G. Storchak (Kurchatov, Russia)


Session-10 (chair: Y. Koike)
Superconductivity
I-8 J. Akimitsu (AGU, Japan)
O-32 M. Hiraishi (KEK, Japan)
O-33 R.F. Kiefl (UBC, Canada)
-10:10


Session-12 (chair: P.W. Percival)
Chemistry
O-37 I. McKenzie (RAL, UK)
O-38 U.C. Dilger (Stuttgart, Germany)
O-39 K. Ghandi (MAU, Canada)
O-40 J. Piroto Duarte (Coimbra, Portugal)


Session-16 (chair: R. Kadono)
8:30-
Fe-based superconductors
S-2 H. Aoki (U. Tokyo, Japan)
O-53 Y.J. Uemura (Columbia, USA)
O-54 F.L. Pratt (RAL, UK)
O-55 H. Luetkens (PSI, Switzerland)
O-56 S. Takeshita (KEK, Japan)
11:00





12:30
Session-2 (chair: R.F. Kiefl)
11:20-
Thin Films
I-3 E.H. Brandt (Stuttgart, Germany)
O-1 H. Saadaoui (UBC, Canada)
O-2 A. Suter (PSI, Switzerland)


Session-6 (chair: F.J. Litterst)
Mixed valence systems
I-6 H. Alloul(Paris-sud, France)
O-17 H. Luetkens (PSI, Switzerland)
O-18 J. Sugiyama (Toyota, Japan)
O-19 Y. Kawasaki (Tokushima, Japan)


Session-11 (chair: E. Morenzoni)
10:30-
Facilities and techniques
S-1 Y. Ikeda(J-PARC, Japan)
I-9 Y. Miyake (KEK, Japan)
O-34 K. Sedlak (PSI, Switzerland)
O-35 D. Tomono (RIKEN, Japan)
O-36 G.D. Morris (TRIUMF, Canada)
Session-13 (chair: R.H. Heffner)
Heavy Fermion
I-10 H. Sato (TMU, Japan)
I-11 A. Huxley (Edinburgh, UK)
O-41 T.U. Ito (JAEA, Japan)



Session-17 (chair: N. Nishida)
Summary Talks
Poster Prizes

Closing



Lunch
14:00






15:30
Session-3X
(chair: R. DeRenzi)
High-Tc
O-3 K. Ohishi (KEK)
O-4 P.J. Baker (Oxford)
O-5 K.M. Kojima (U.Tokyo)
O-6 M. Miyazaki (KEK)


Session-3Y
(chair: R. Kato)
Molecular and nano-magnets
O-7 Z. Salman (Oxford/RAL)
O-8 T. Lancaster (Oxford)
O-9 T. Nakano (Osaka)
O-10 W.A. MacFarlane (UBC)


Session-7X
(chair: K.H. Chow)
Semiconductors
O-20 J.S. Lord (RAL) /Gil
O-21 R.C. Vilao (Coimbra)
O-22 K. Yokoyama /Nagamine
O-23 T.N. Mamedov (Dubna)
O-24 S.R. Dunsiger /Uemura
-15:40
Session-7Y
(chair: A. Koda)
Spin-chains
O-25 F.L. Pratt (RAL)
O-26 S.J. Blundell (Oxford)
O-27 T. Suzuki (RIKEN)
O-28 S. Takeshita (KEK)


Excursion
&
J-PARC tour
Session-14X
(chair: D.E. MacLaughlin)
Heavy Fermion
O-42 Y. Aoki (TMU)
O-43 A. Amato (PSI)
O-44 P.C.M. Gubbens (Delft)
O-45 W. Higemoto (JAEA)


Session-14Y
(chair: K. Ghandi)
Chemistry
O-46 J.-C. Brodovitch (SFU)
O-47 P.W. Percival (SFU)
O-48 D.J. Arseneau (TRIUMF)
O-49 P. Bakule (RIKEN) /Fleming


15:30




17:00
Poster session-I

Magnetism: nano/molecular/chain
Superconductivity
Facility and techniques

Poster session-II

Semiconductors
Magnetic Semiconductors
Magnetism: mixed valence/perovskites
8Li in metals
Poster session-III

Chemistry
Magnetism: geometrical frustration
Heavy Fermion and intermetallics

17:00-
Registration
Desk opens


17:00




18:30
Session-4 (chair: J.E. Sonier)
High-Tc Cuprate
I-4 K. Yamada (Tohoku, Japan)
O-11 K.H. Satoh (KEK,Japan)
O-12 Y. Tanabe (Tohoku, Japan)
O-13 R. De Renzi (Parma, Italy)
Session-8 (chair K.M. Kojima)
High-Tc Pseudogap
I-7 J.L. Tallon (Victoria, New Zealand)
O-29 J.E. Sonier (SFU, Canada)
O-30 I. Watanabe (RIKEN, Japan)
O-31 G.M. Luke (McMaster, Canada)
Session-15 (chair: S.J. Blundell)
Frustrated magnetism
I-12 H. Kageyama(Kyoto, Japan)
O-50 D.E. MacLaughlin (UC Riverside, USA)
O-51 A. Koda (KEK, Japan)
O-52 A. Yaouanc (Grenoble, France)
18:00
Reception
with drinks
@Epochal
restaurant
Espoir
-20:00





Session-9
19:30-

ISMS General Assembly


21:00
19:00-


Banquet

Subaru room, Okura Frontier Hotel